Bilförsäkring.seKör tryggt, betala rätt
Start › Så betygsätter vi

Så betygsätter vi

Alla bolag betygsätts med samma regler. Betyget räknas fram automatiskt ur uppgifter i bolagens förköpsinformation, villkor och egna sidor. Provisionen påverkar inte betyget, och flera av bolagen högt upp i listan har vi inget samarbete med.

Fem delar och vikter

DelVikt
Självrisker25 %
Maskinskada20 %
Hyrbil och assistans20 %
Innehåll i grundskyddet15 %
Kundnöjdhet och förmåner20 %

Självrisker (25 %)

Högst 10 poäng fördelat på tre saker:

  • Lägsta vagnskadesjälvrisk (högst 5): 3 500 kr eller lägre ger 5, 4 000 kr ger 4,5, upp till 5 000 kr ger 3,5 och högre ger 3.
  • Självrisk för stöld och brand (högst 3): 1 500 kr eller lägre ger 3, 1 800 kr ger 2,5, 2 000 kr ger 2 och högre ger 1,5.
  • Ungdomssjälvrisk (högst 2): ingen extra självrisk ger 2, upp till 1 000 kr ger 1,2, upp till 2 000 kr ger 0,6 och mer än så ger 0.

Maskinskada (20 %)

Ålder: 10 år eller mer ger 5 poäng och 8 år ger 3,5. Körsträcka: 15 000 mil eller mer ger 5 poäng, 12 000 mil ger 4 och 10 000 mil ger 3. Kan skyddet förlängas i ett paket ger det 0,5 extra, upp till 10 poäng.

Hyrbil och assistans (20 %)

Hyrbil: 65 dagar eller mer ger 5 poäng, 60 dagar 4,5 och 45 dagar 4. Finns hyrbil utan angivet antal dagar ger det 3. Assistans: vägassistans i halvförsäkringen ger 4, bara räddning ger 3. Finns ett tillägg eller paket där assistansen kostar 0 kr i självrisk ger det 1 extra.

Innehåll i grundskyddet (15 %)

Vi bedömer vad som ingår i halvförsäkringen utöver lagens grund och det vanliga (brand, glas, stöld, maskin, räddning och rättsskydd). Vägassistans, allrisk, nyckelskydd, feltankning, kupéskada och nyvärde ger högre poäng. Motiveringen står på varje bolags sida.

Kundnöjdhet och förmåner (20 %)

Vi tittar på resultat i Svenskt Kvalitetsindex, oberoende omdömen, rabatter och andra förmåner. Motiveringen står på varje bolags sida.

Uppgifter som saknas

Anger ett bolag inte en självrisk i sina dokument får den delen ett mellanbetyg: 2,5 för vagnskadesjälvrisk, 1,5 för stöld och brand och 1 för ungdomssjälvrisk. På så sätt varken vinner eller förlorar ett bolag stort på att uppgiften saknas.

Alla delbetyg

BolagSjälvriskerMaskinskadaHyrbil och assistansInnehåll i grundskyddetKundnöjdhet och förmånerBetyg
If8,79,510,010,08,09,2
Svedea7,110,010,08,09,08,8
Länsförsäkringar8,210,08,59,08,08,7
Dina Försäkringar5,710,09,09,010,08,6
Folksam8,79,09,07,08,08,4
Trygg-Hansa8,58,07,08,07,07,7
Volvia7,78,58,06,07,07,5
Moderna Försäkringar9,27,59,05,05,07,3
Hedvig7,57,57,07,07,07,2
ICA Försäkring4,67,57,56,07,06,5
Gofido5,56,58,06,05,06,2

Jämförelsetjänster

Insplanet och Zmarta är jämförelsetjänster och inte försäkringsbolag. De får därför inget betyg, men vi beskriver hur de fungerar.

Uppdatering

Vi går igenom villkoren regelbundet och uppdaterar betygen när ett bolag ändrar något. Hittar du en uppgift som inte stämmer? Hör gärna av dig.